Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Słoneczna Warszawa

Na Placu Zamkowym, Fot. A. ZadoraZawsze w pierwszy weekend września, ciągle w innym kierunku i za każdym razem z wypełnionym po brzegi programem – to znaki szczególne wycieczek organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Osieka. Tym razem celem podróży była nasza stolica – Warszawa. Dwa bardzo ciekawe, radosne i pełne nowych doświadczeń dni spędziliśmy w tym pięknym, nowoczesnym, europejskim mieście o tak znaczącej dla Europy i świata historii. Od pierwszej do ostatniej minuty pobytu w Warszawie grupie towarzyszyła fantastyczna, słoneczna pogoda i taki sam nastrój uczestników.

Dzień pierwszy:

ogrody biblioteki, Fot. A. Zadora
ogrody biblioteki, Fot. A. Zadora

Od 5.30 luksusowym autokarem mknęliśmy w stronę naszej stolicy. Po drodze wesołe rozmowy, muzyka sącząca się z pokładowego radia, krótkie informacje pilota.  A potem już tylko Warszawa: nowoczesna obwodnica, centrum z otoczonym pięknymi wieżowcami Pałacem Kultury i Muzeum Narodowym. Tam oczekiwała na grupę pani Kasia – przewodniczka. Od razu przekonaliśmy się o jej profesjonalnym, dowcipnym i bardzo wciągającym komentarzu. Przechodząc przez Nowy Świat, Trakt Królewski, Plac Zamkowy, Starówkę, Nowe Miasto i bulwary nad Wisłą dowiedzieliśmy się wielu nowych historii związanych z miejscami i ludźmi, którzy tak wiele znaczą dla zrozumienia dziejów stołecznego miasta. Potem objazd autokarowy i znów historie ciekawe i ciekawostki o Auguście Mocnym, Parku Skaryszewskim, Stadionie Narodowym, Pradze, Powstaniu Warszawskim, KPRMie, nowym centrum biznesowym i żoliborskim prezesie. I na koniec spotkania z panią Kasią przejazd metrem, którego początek nastąpił na ślicznej stacji: Plac Wilsona. Po drodze do Centrum Nauki Kopernik podziwialiśmy ogrody na dachu biblioteki uniwersyteckiej. Wizyta w „Koperniku” dała wielu z nas szansę przekonania się jak w praktyce poznać prawa rządzące przyrodą.

Dzień drugi:

Przed Muzeum Polin. Fot. A. Zadora
Przed Muzeum Polin. Fot. A. Zadora

Na początek znowu spacer i przejazd po mieście. Tym razem towarzyszy nam pan Paweł, który odkrył przed nami świat przedwojennej Warszawy z jej wielokulturowością, tętniącą życiem. Okres II Rzeczpospolitej był wstępem do opowiedzenia historii warszawskiego getta i jego mieszkańców. Poznaliśmy dzieje wielu zwykłych ludzi i bohaterów, którzy toczyli powstańczy bój z niemieckimi okupantami. Przeszliśmy szlakiem pamięci do Umschlagplatz, do bunkra Anielewicza i do pomnika bohaterów getta. Dowiedzieliśmy się o historii związanej z żonkilami, które co roku dla upamiętnienia ofiar składał Marek Edelman, ale także i tego kto był pierwowzorem dziewczynki o imieniu Ala z elementarza Falskiego. Po południe spędziliśmy w uznanym zWarszawa jaką lubię, Fot. A. Zadoraa najlepszą placówkę w świecie Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Tutaj przeszliśmy przez główną ekspozycję opowiadającą w pasjonujący sposób o tysiącletnich losach Żydów na terenie naszego kraju. Byliśmy wszyscy pod wrażeniem zarówno wystawy jak i fantastycznego sposobu przekazywania wiedzy w wykonaniu naszych przewodników.

Kiedy ruszyliśmy do Osieka w szyby uderzyły pierwsze krople deszczu. Warszawa za nami zapłakała… i my trochę za Warszawą też.

(tekst: A.Kacorzyk, fot: A.Zadora)