Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Szczęśliwa „13”

Ponad pół tysiąca osób uczestniczyło w XIII Rodzinnym Rajdzie Rowerowym rozpoczynającym Dni Osieka 23 czerwca 2018 roku. Tegoroczna trasa przebiegała przez Osiek, Głębowice, Gierałtowice i Gierałtowiczki. Kilkudziesięciominutowy postój zaplanowany został na terenie parku przy pałacu w Gierałtowiczkach, gdzie uczestników rajdu gościł pan Adam Bisping potomek właścicieli majątku.

Rejestracja uczestników rajdu

Rajd rozpoczął się od uważnego wpatrywania się w niebo i ciężko wiszące nad Osiekiem chmury. Niska, jak na początek lata temperatura zmusiła uczestników rajdu do założenia cieplejszych strojów. Prawie wszyscy jednak, jako wierzchnią warstwę okrycia użyli białych i czerwonych koszulek rajdu. Te ubiory tworzyć miały wyjątkową mozaikę przypominającą o setnej rocznicy niepodległości Polski. Koszulki opatrzone zostały dodatkowo znakiem Towarzystwa Miłośników Osieka oraz informacją o 25-leciu istnienia naszego stowarzyszenia.

Uczestników rajdu w Gierałtowiczkach wita pan Adam Bisping

Tuż po 14.00 kolumna rowerowa wyruszyła ul. Główną w kierunku Osieka Górnego i Głębowic, aby po niecałej godzinie dotrzeć do parku pałacowego w Gierałtowiczkach. Rowerzystów prowadziła Policja oraz pan Antoni Szczerbowski w swoim zabytkowym mercedesie. Na całej trasie nad bezpieczeństwem czuwały druhny i druhowie OSP Osiek i OSP Głębowice. Za rowerzystami podążały samochody techniczne oraz opieki medycznej.

W Gierałtowiczkach przed zabytkowymi budynkami swoje stoiska z ciastem i produktami z grilla umieściły członkinie stowarzyszenia Wspólna Sprawa. Kto nieco zmarzł mógł napić się gorącej kawy lub herbaty.

Wspaniałą niespodzianką była okazjonalna wystawa fotografii obrazująca losy rodziny Duninów – właścicieli majątku Gierałtowiczki do II wojny światowej. Pan Adam Bisping, obecny właściciel i potomek rodziny Duninów opowiedział o historii rodu i pałacu zwracając szczególną uwagę na czas rodzenia się niepodległej Polski oraz tragiczny okres niemieckiej okupacji i II wojny światowej.

Opowieść p. Adama Bispinga o historii pałacu, majątku i rodziny

Po odpoczynku i kolejnym etapie rajdu wiodącym przez urocze ulice Głębowic: Zamkową i Kulturową dotarliśmy do Osieka, aby wśród pięknych zabudowań wzdłuż Jaśminowej, Starowiejskiej, Stawowej i Głównej osiągnąć metę rajdu przed budynkiem Urzędu Gminy. Tradycyjnie okazało się, że wygrali wszyscy uczestnicy, którzy wyruszyli na trasę. Mieliśmy okazję ze sobą porozmawiać, spotkać dawno niewidzianych znajomych, poznać nowych ludzi, uśmiechnąć się, ucieszyć się z faktu, że jesteśmy razem i wspólnie pokonujemy podjazdy, chłód i wiatr.

Dodatkowo wielu z uczestników zostało wyróżnionych wylosowanymi nagrodami. Dwie osoby wylosowały ufundowane przez wójta gminy Osiek lśniące nowością rowery.

Nad całością przygotowań do rajdu i jego przebiegiem czuwał jego Komandor, pan Marek Jasiński oraz dyr. Krystyna Dusik wraz z zespołem Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu.

Fragment prezentacji zdjęć przedstawiających rodzinę Duninów.