Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

TMO w Wadowicach

Tym razem członkowie Zarządu TMO skierowali swoje kroki do Wadowic. Była to odpowiedź na zaproszenie Pana Zbigniewa Jurczaka oraz Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej do odwiedzenia siedziby stowarzyszenia jak i zwiedzenia papieskich Wadowic. Wycieczka rozpoczęła się 19 maja 2016 roku o godz. 17.00 przy ul. Krakowskiej 3.

Pierwszą częścią wizyty był spacer po urokliwych uliczkach i zaułkach miasta rodzinnego Karola Wojtyły i innych sławnych jego mieszkańców: Polaków i Żydów, którzy związali swe życie z tym miejscem. Wspaniałym przewodnikiem był Prezes TMZW Zbigniew Jurczak, przekazując w interesujący sposób wiele wiadomości nieznanych wcześniej uczestnikom wycieczki.

Punktualnie o 17.40 przed budynkiem Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II czekała na nas pani Maria Zadora, przewodniczka po tym niezwykłym obiekcie. Również i osoba Marii Zadory okazała się wyjątkowa. Nie tylko poprzez barwny i obfity w ciekawe wątki sposób oprowadzania lecz i osobiste wątki rodzinne wiążące ją z rodziną Wojtyłów. Dowiedzieliśmy się, że dziadek Pani Marii był sąsiadem w domu, w którym przyszły papież mieszkał. Pani Zadora zdradziła nam, że pewną uciążliwością takiego sąsiedztwa był rumor powodowany przez często rozgrywane mecze piłki nożnej ojca i syna w mieszkaniu na piętrze, gdzie mieszkali Wojtyłowie. Mały Lolek od dzieciństwa lubił sport i aktywność fizyczną.

Muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie. Świetna narracja całej wystawy, dobór eksponatów i sposób ich prezentacji, profesjonalne użycie multimediów, wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz komentarz przewodnika sprawiły, iż wyszliśmy oczarowani tym miejscem. Ekspozycja znajduje się na trzech poziomach, kolejne pomieszczenia i przestrzenie przenoszą zwiedzających w nowe obszary tematyczne i etapy życia Karola Wojtyły. Zaskoczyła nas duża liczba oryginalnych eksponatów między innymi sutanny, niektóre elementy wyposażenia mieszkania Wojtyłów, czy też pistolet z którego Ali Agca dokonał zamachu na papieża w dniu 13 maja 1981 roku. Wystawa jest też dowodem na to jak bliskie były przez cały czas pontyfikatu związki pomiędzy Janem Pawłem II i jego ziemską ojczyzną oraz jak blisko Polska i Polacy byli wtedy „swojego” papieża.

Ostatnim punktem wycieczki było spotkanie Zarządów Towarzystw w siedzibie TMZW przy ulicy Krakowskiej 3. Prezes Zbigniew Jurczak witając gości przedstawił szeroką i budzącą naszą zrozumiałą zazdrość działalność Towarzystwa, które oparte jest o pracę i aktywność kilku tematycznych sekcji. Po zwiedzeniu siedziby zasiedliśmy do gościnnego stołu, a czas umilała nam Sekcja Muzyczna Towarzystwa.

Z wdzięcznością dla gospodarzy i nowymi impulsami do działania wróciliśmy do naszego Osieka.