Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

W dniu 14 kwietnia 2016 roku o godz. 14.00 rozpoczęliśmy wizytę na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W spotkaniu oprócz członków i sympatyków TMO wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionego z nami Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej.

Powitanie nastąpiło przy wartowni Ochrony Muzeum, historycznym budynku, który w czasie istnienia obozu był wykorzystywany przez gestapo. To tam między innymi był przesłuchiwany powojenny proboszcz osiecki ks. Władysław de Rosenburg Grohs. Następnie udaliśmy się do pracowni konserwatorskich.

Po przestrzeniach i laboratoriach pracowni przeprowadziła nas ich kierownik Aleksandra Papis. Oprócz zapoznania się z zakresem prac i specyfiką pracowni papieru, skóry, laboratorium chemicznego, czy pracowni fotograficznej mogliśmy przyglądnąć się pracy konserwatorów Muzeum.AUI

Kolejnym przystankiem na trasie naszej wyprawy były Zbiory muzealne o których opowiadał zastępca kierownika tego Działu pan Jan Kapłon. Wyjaśnił on dlaczego i w jakim zakresie było tworzenie dzieł artystycznych przez więźniów, w jaki sposób powstawały. Zrozumienie ułatwiał fakt uporządkowanego przekazania informacji o dziełach wykonywanych oficjalnie na zlecenie SS, oraz nielegalnie przez więźniów. Dowiedzieliśmy się jak także jak przechowywane są oryginalne elementy takie jak drzwi komory gazowej, czy też rzeczy po ofiarach. Mieliśmy okazję przejść przez nowy magazyn waliz. Ponadto dowiedzieliśmy się bardzo dużo o różnego rodzaju przedmiotach znajdujących się wśród zbiorów takich jak: ozdoby, wykonane w obozie przedmioty codziennego użytku, bajki napisane przez więźniów dla swoich dzieci i inne.

Na naszej drodze były jeszcze dwa przystanki: jeden z nielicznych rezerwatowych budynków więźniarskich oraz wieża strażników. Oba wzbudziły ogromne zainteresowanie uczestników. Podczas całego spotkania prowadzący odpowiadali na liczne pytania czy też wsłuchiwali się w uwagi uczestników.

Po prawie trzech godzinach przebywania w byłym obozie udaliśmy się na podsumowanie do restauracji Chata Na Zaborskiej, gdzie jeszcze długo dzieliliśmy się refleksjami z tego wyjątkowego spotkania z historią.

Po wspólnym posiłku, postanowiliśmy iż następnym kierunkiem naszego podróżowania będą Wadowice i Muzeum Jana Pawła II.

(AK)