Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Zebranie Sprawozdawcze

24 sierpnia 2020 roku odbyło się zebranie sprawozdawcze TMO. Pomimo ciągle obecnego Covid-19 wzięło w nim udział ponad 30 Członkiń i Członków Stowarzyszenia. Przyjęte zostało sprawozdanie Zarządu za 2019 rok oraz dyskutowano na temat możliwych działań w roku bieżącym. Poniżej fragmenty wystąpienia prezesa TMO Andrzeja Kacorzyka.

Drodzy Przyjaciele,

Po bez mała 30 latach istnienia naszego Towarzystwa po raz pierwszy spotykamy się w takich warunkach. Zasłonięci maskami, siedzimy w wyraźnych odstępach.

Część naszej społeczności traktuje zagrożenie pandemią bardzo serio, inni nie dowierzają, jeszcze inni wyśmiewają tę całą „wymyśloną chorobę”. Cóż, każdy może mieć własne zdanie. Jednak siłą nas, ludzi jest umiejętność wspólnej realizacji celu. Tym zdecydowanie górujemy nad innymi żywymi stworzeniami i ta świadomość powinna nas jednoczyć w obliczu epidemicznego zagrożenia. (…)

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa Miłośników Osieka miało się odbyć znacznie wcześniej. Planowaliśmy wraz z Zarządem jeden z wczesnowiosennych terminów. Ogłoszenie stanu epidemii pokrzyżowało ustalenia. (…)

W roku 2019 Zarząd spotykał się regularnie omawiając przygotowania do Rodzinnego Rajdu Rowerowego oraz wycieczki. Ponadto dyskutowane były aktualne sprawy związane z życiem wsi, ochrony zabytków etc. Marian Kocemba prowadzi cały czas Kronikę TMO opisującą naszą działalność a także zaangażowanie poszczególnych osób TMO w życie naszej społeczności.

fot. Krystyna Czerny

Rodzinny Rajd Rowerowy w dniu 22 czerwca 2019 roku w ramach Dni Osieka.

Wzięło w nim udział niemal 600 osób. Trasa wytyczona została nowymi, jeszcze nie odkrytymi w poprzednich edycjach rejonami gminy Przeciszów. Półmetek wyznaczony został na starym stadionie piłkarskim w Piotrowicach, gdzie o posiłek zadbały Członkinie Stowarzyszenia Wspólna Sprawa.

Trasa Rajdu liczyła łącznie 24 kilometry. Nad bezpieczeństwem przejazdu czuwały różne służby, przede wszystkim druhny
i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych Osieka i Głębowic, a także funkcjonariusze policji i służby medycznej oraz przedstawiciele organizatorów, którymi byli: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa oraz Towarzystwo Miłośników Osieka.

Wycieczka

Zamość i Lublin czyli śladami Rzeczpospolitej wielu narodów

Wyjazd odbył się w dniach 31 sierpnia i 1 września 2019 roku

Program zrealizowaliśmy w całości: Osieckie śniadanie, Markowa – jak przekazać tak trudną historię, Zamość – cud Rzeczpospolitej, Lublin – miasto odkryte, Muzeum na Majdanku

Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji wyprawy, między innymi: Paniom Bibliotekarkom, Firmie Transportowej, Artystom Wyrabiającym Chleb i Smalec. Grajkom i Śpiewakom (-czkom) oraz wszystkim Niewymienionym!

W Echach Osieka ukazywały się regularnie artykuły na tematy historyczne, społeczne oraz opisujące przeprowadzone przedsięwzięcia.

Zdając sobie sprawę z faktu, że wchodzimy w trudny, niebezpieczny i niepewny czas, oraz kierując się myślą wyrażoną przez naszą Noblistkę Olgę Tokarczuk:

Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”

postanowiliśmy notować z różnych punktów widzenia zachodzące zmiany. Nie jestem do końca przekonany, czy w tej chwili te zapiski, których fragmenty są publikowane w Echach Osieka są bardzo interesujące dla Czytelnika. Na razie to wszystko jest znane, świeże, pamiętane. Jednak za lat kilkadziesiąt może mieć wartość dużo większą, a co przede wszystkim dla mnie jest istotne to fakt „wypowiedzenia” słów opisujących rzeczywistość tak szybko się zmieniającą. W projekt zaangażowało się kilka osób: miejscowy lekarz, pracownik Urzędu Gminy, redaktor gazety, listonosz, producent filmowy. Dotychczas mamy już spisane prawie 40 stron maszynopisu. Jestem przekonany, że ten zbiór może okazać się wspaniałym, bogatym podręcznikiem dla kolejnych pokoleń osieczan.

Nie zapominamy o ruchu i poznawaniu okolic. Nie odbył się co prawda rajd rowerowy jednak zaproponowaliśmy osieczanom pomysł samodzielnego przejechania dwóch tras oraz zgłoszenie tego faktu do Biblioteki lub Redakcji Echa Osieka.

Dodam, że Marian Kocemba zaprasza co tydzień, w każdą niedzielę na wyjazd rowerowy. Osoby zainteresowane wycieczką są proszone o zgłoszenie wcześniejsze chęci uczestnictwa w wyprawie. Ruszajmy się, wirus nas nie dogoni! Czekamy na zgłoszenia!

Dziękuję Wam: Miłośniczkom i Miłośnikom Osieka za kolejny rok wspólnych inicjatyw.